Doğu Time

MECBUR İTALYA

admin

  • 11 Haziran 2021
  • MECBUR İTALYA için yorumlar kapalı
  • 87 kez görüntülendi.

Merhabalar,

Tam artık İngiltere’ye dönüş kararı vermişken, geçen hafta bahsettiğim gibi İngiltere maalesef Türkiye’yi kırmızı listesine alınca bir an ne yapacağımı bilemedim. İlginç bir şekilde kendi ülkemde hapsedilmişim ve Londra’daki evime hiç gidemeyecekmişim gibi hissettim.

İlk şoku atlattıktan sonra alternatifler aramaya, nasıl gidebilirim’e cevaplar aramaya başladım. Ve de çok geçmeden güzel bir çözüm yolu buldum.

Ne şanslıyım ki, en yakın arkadaşlarımdan birisi ve aynı zamanda benim gibi Ege Time’da köşe yazarı olan arkadaşım Arzu, İtalya’da yaşıyor. Yaptığım araştırmalar sonucu gördüm ki, İtalya Türkiye’yi İngiltere gibi kırmızı listeye almamış. Sadece bir çok ülke gibi negatif sonuçlu PCR testi ve digital olarak doldurulacak form istiyor. Tabi ki Britanya vatandaşı olmamın da avantaj olduğunu anladım. 10-15 gün İtalya’da kaldıktan sonra İngiltere’ye sorunsuz gidebilirim diye düşündüm ve hemen Arzu’yu aradım.

Arzu bu habere çok sevindi. O da kısıtlamalar, kapanmalar derken, bir çok kişinin olmak istediği yerde, İtalya’da olmuş olsa da, yalnız olmaktan sıkılmıştı, fotoğraflarını çekecek birisinin yokluğunu hissediyordu. O yüzden benim gidiyor olmama neredeyse benden çok sevinmişti.

Ve geçen hafta, tüm hazırlıklarımı yapıp yola çıktım. PCR testimi eve kadar gelip yaptılar, sonuçta 5-6 saat içinde telefonuma geldi. Digital formu uçmadan bir gün önce doldurdum. Her şey hazırdı. Uçağa binmeden önce pasaport kontrolünde kendi vatandaşları dışında almıyorlar deselerde, ben araştırmamı yapmıştım; Birleşik Krallık her ne kadar Avrupa Birliğinden çıkmış olsa da hala, serbest dolaşım hakkı vardı. Bu yüzden rahatça uçuğa bindim.

İtalya’ya vardığımızda, uçakta dağıttıkları bir başka formu doldurup ilk polis kontrolünden geçtik. Daha sonra ilk kez (Brexit’den sonra) Avrupa Birliği tarafından değil de ABD, Kanada gibi ülkeler için ayrılmış olan kısıma eklenmiş taraftan geçip, pasaportumu damgalattırıp İtalya’ya farklı bir giriş yaptım.

Ve evime, Londra’ya bir adım yaklaşmış oldum. Kırmızı listeden sarı listeye geçmiş oldum. Umarım en kısa zamanda şu meşhur, herkese illallah dedirten virüsten kurtuluruz da, 1.5 yıl öncesi gibi rahat rahat seyahatler yapabiliriz.

Güzel İtalya’dan Sevgilerimle, haftaya görüşmek üzere.
Caio!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ