Doğu Time

 Bitcoin Çılgınlığı

  • 19 Nisan 2021
  •  Bitcoin Çılgınlığı için yorumlar kapalı
  • 177 kez görüntülendi.
 Bitcoin Çılgınlığı
REKLAM ALANI

Son yıllarda en popüler yatırım enstrümanlarından biri olan kripto paralar gündem maddelerinden biri olarak yerini korumaktadır.  2009 yılında Satoshi Nakamoto takma isimli Japonya’da yaşayan bir yazılımcı tarafından Bitcoin olarak adlandırılan ilk kripto para ortaya çıktı. Kripto paralar bir nevi dijital döviz, alternatif döviz ve sanal dövizdir . Hayatımıza giren bu yeni para birimleri 2015 yılından sonra devlet başkanlarından dev yatırım şirketlerine kadar herkesin çok fazla dikkatini çekmiş durumdadır.

Kripto paraların en önemlilerinden olan Bitcoin bugün yaklaşık yüzde 10’luk değer kaybına uğramıştır. 64778 dolar olarak en yüksek seviyeyi görmüş ve şuan 55370 dolar seviyelerinde hareket etmektedir. Diğer alt coinlerde ise kayıp yaklaşık olarak %30 civarlarında seyretmektedir. Tarihi bir zirve yapmış olan Bitcoin ve diğer kripto paralarda, risk açısından temkinli davranmak en iyi stratejik yoldur.

Bir yatırım enstrümanı güncel hayatta ne kadar popüler ve yaygın olarak sohbet konusu olursa risk faktörü artmış demektir. Yaygınlaşan bu durumla ilgili örnek bir olay: Bakkal, berber, manav gibi yerlerde al-sat muhabbetlerine konu oluyor .”çok kazanacaksın, uçacak, kaçacak ” deniliyorsa bu yatırım enstrümanı değer olarak limitlere ulaşmaya başlamış demektir. Yatırım enstrümanlarında denge fiyatı üzerinde arz miktarı arttıkça, ürünün piyasa değeri de doğru orantılı olarak artar. Arz miktarı çok arttığında ise limit değerlere ulaşmış ve düzeltme noktasına gelmiş demektir. Bu durum borsa hisse senetleri piyasası, döviz , altın , değerli maden vb. gibi yatırım enstrümanlarında aynı şeklide gözlenir.

Yatırım piyasasında her zaman büyük yatırımcı kazanır. Kaldı ki piyasa yapıcı onlar olduğu için değerlemeler ve yatırım ürünü kontrolü onlardadır. Çok çabuk zengin olacağım mantığı ile ”sermayemi bire, ikiye, üçe katlayacağım” mantığıyla yaklaşmak en büyük yatırımcı risklerindendir. Bu nedenle az, öz,  yavaş ve sabırlı davranarak; risk faktörü düşük, kazanç sağlayabileceğimiz yatırım enstrümanlarını dikkate alarak, teknik temel analizlerine göre uzmanlara danışarak hareket etmek en iyisidir. Son olarak kaybetmek kısa sürer ama kazanmak uzun zaman ister.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ