Doğu Time

ÇOCUĞUNUZA KURAL KOYARKEN NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ?

admin

  • 22 Aralık 2021
  • ÇOCUĞUNUZA KURAL KOYARKEN NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ? için yorumlar kapalı
  • 35 kez görüntülendi.

Çocuğun sağlıklı gelişimini tamamlaması için kural koymak oldukça önemlidir.  Kurallar çocuğa sorumluluk kazandırır.

Kural koymak çocuğun öncelikle kendi sınırlarını belirlemesini sağlamaktadır.  Başkalarının sınırlarını da çocuklar ancak kurallar yoluyla tanıyabilir. Kurallar aynı zamanda çocuğu güvende tutmaktadır.

Kural Koyarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kuralları koyarken öncesinde nedenlerini çocuğa açıklamak gerekir. Kuralları koyarken kesinlikle çocuğun yaşı geri planda tutulmamalıdır. Çocuğun kuralları ve nedenlerini algılayabilmesi açısından yaş ve yaşa göre kuralların olması çok önemlidir.

Kuralları koyarken çocuk asla korkutulmamalıdır. Korkutulan çocuğa güven aşılamak çok zor olacaktır.  Daha açıklayıcı cümleler tercih edilmelidir.

Çocuğa kullanılan cümleler kurallar esnasında çok önemlidir. ‘’Sen yerinde durmuyorsun ve çok yaramazsın!’’ yerine ‘’bu yaptığın davranışı uygun bulmuyorum lütfen bu davranışını tekrarlama’’ şeklinde konuşmamız çocuğun kendisinin değil davranışının doğru olmadığını fark etmesini sağlar.

Kurallara uyulmadığı taktirde bu durumun bir sonucu olmalıdır. Kurallar ve sonuçları uygulanırsa çocuk kuralları benimser ve başka  yerlerde de devam ettirir.

Kurallar eğer pekiştireçlerle desteklenirse çocuğun çabası taktir edilmiş olur. Maddi değeri olmayan basit ödüller, güzel sözler, kalan zamanda parka veya yürüyüşe gitmek çocuk için daha destekleyici olacaktır.

Uzm. Aile Danışmanı- Serap Ağalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ