Doğu Time

Devam Sütü, Çocukların Gelişiminde Anahtar Role Sahip

  • 30 Haziran 2021
  • Devam Sütü, Çocukların Gelişiminde Anahtar Role Sahip için yorumlar kapalı
  • 81 kez görüntülendi.
Devam Sütü, Çocukların Gelişiminde Anahtar Role Sahip
REKLAM ALANI

Çocuk Gastroenteroloji Hepatoloji ve Beslenme Uzmanı Prof. Dr. Vildan Ertekin, “Günümüzde bebeklerin ve çocukların geleceğin sağlıklı bireyleri olmaları için gelişim çağında doğru ve tam beslenmeleri büyük önem taşıyor. Bu noktada, büyüme ve gelişimlerinin önemli bir kısmını 1-4 yaş arasında tamamlayan çocukların zihinsel gelişimleri ve yüksek bağışıklığa sahip olmaları için doğal içerikli gıdalarla beslenmeleri gerekiyor. Büyüme ve gelişime doğrudan olumlu katkı sağlayan, vitamin ve minerallerle zenginleştirilmiş çocuk devam sütü tüketiminin gereksinimi de bu noktada karşımıza çıkıyor” dedi. 

Doğru boy ve kilo için devam sütü kullanılmalı 

Çocuklarda büyüme ve gelişme hızı, ilk 1 yaştan sonra süt çocukluğu döneminden farklı olarak ergenlik dönemine kadar yavaşlarken, 1 yaş sonrası bebeklerin günlük enerjileri ve diğer besin gereksinimlerini karşılayabilmeleri için devam sütü tüketmeleri büyük öneme sahip oluyor. Özellikle doğumdan itibaren ilk altı ay tek başına anne sütü ile beslenme, ardından anne sütünün eşlik ettiği tamamlayıcı doğru beslenme, bebeklerin yeterli ve sağlıklı büyümesini sağlayacak temelleri oluşturuyor.

Bu çerçevede yeterli devam sütü vb. destekleyici bir tüketim gerçekleştirmeyen çocuklarda yetersiz boy uzaması ve ağırlık artışı görülebilir, bu da hayatının tüm dönemlerinde kemik kütlesi ve mineral içeriği üzerine olumsuz etkiler anlamına gelebilir. Buna karşın yeterli süt alımı ile dişlerin mine tabakası üzerinde koruyucu katman oluşurken metabolik sendrom, kardiyovasküler hastalıklar, tip2 diyabete karşı koruma sağlanabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ