Doğu Time

DÜNYANIN CİĞERLERİ YANIYOR!

İlkgül Karaca

Yazar/Yönetici
  • 07 Ağustos 2021
  • DÜNYANIN CİĞERLERİ YANIYOR! için yorumlar kapalı
  • 92 kez görüntülendi.

Neredeyse 2 haftadır gözümüz de, aklımızda, kalbimizde Bodrum’da, Milas’ta, Marmaris’te, Manavgat’ta! Güzelim ormanlarımız, gölgesinde serinlediğimiz, sayesinde rahat nefes aldığımız ağaçlar; mis kokulu çam ağaçları, zeytinlikler gözlerimizin önünde cayır cayır yanıyor.

Aslında her yaz ülkemizde bu tür orman yangınları oluyor ama böylesi hiç görülmemişti. Bu kez gerçekten çok büyük bir alanda, aynı anda başlayan yangınlar, çok kısa zamanda da inanılmaz boyutlara ulaştı.

İlk başta hepimiz her yıl olduğu gibi yangınlara hemen müdahale edilip kontrol altına alınabileceğini düşündük ve bekledik. Ama maalesef öyle olmadı bu kez. Büyüdükçe büyüdü, yandıkça yandı. Aşırı sıcaklar ve rüzgar bu yangınları tetikledi.

Sonra spekülasyonlar, teoriler ortaya atıldı yangının nasıl çıktığına dair. İnsanlar yangını unutup bunun tartışmasına başladı. Dünyadan yardım isteyelim, istemeyelim, yok yangını şu grup çıkardı, yok bu sebepten oldu diye insanlar tartışmalara girerken; doğaya nasıl kötü davrandığımızı, küresel ısınmanın nasıl ekstrem hava şartlarına sebep olup dünyanın her köşesinde değişik doğa felaketleri yaşattığını unuttu bir an, ya da düşünmek istemedi.

Hatırlasanıza daha bir ay kadar önce Almanya, Hollanda ve Belçika’da hiç görülmemiş yağışlar oldu, fırtına ve seller maddi zararların yanında, maalesef hayat kayıplarına da sebep oldu.

Peki Haziran ayındaki Kanada’da yaşanan aşırı sıcakları hatırlıyor musunuz? 46 derecelere kadar çıkan aşırı sıcaklarda maalesef yüzlerce insan hayatını kaybetti.

Ve eminim Avustralya’daki, tarihinin en büyük orman yangınlarını da hatırlıyorsunuzdur. Aylarca söndürülemeyen yangınlarda sayısız ağaç, evler yanmış, o güzelim ormanlarda yaşayan milyarlarca hayvan ve onlarca insan maalesef hayatlarını kaybetmişti.

Şimdi de sadece ülkemizde değil; Yunanistan, İtalya ve de Amerika’da orman yangınları ile yüz yüzeyiz. Dünyanın ciğerleri yanıyor, bizler çaresizce bakıyoruz, yardım etme yolları arıyoruz.

Tabi ki bu yangınlar, bu çılgın hava şartları, aşırı ve kontrolsüz yağışlar neden oluyor diye sormayacağım. Hepimiz eminim ki cevabını biliyoruz! Küresel Isınma (Global Warming)!

Dünyanın, doğanın şimdi, şu anda hiç olmadığı kadar bizim yardımına ihtiyacı var. Yeşili korumalı, bol bol ağaç dikmeli ve ormanlarımıza, doğamıza sahip çıkmalıyız.

Bir an önce yangınların sönmesini diliyorum. Ciğerlerimiz daha çok yanmasın!

YAZARIN SON YAZILARI
BİR BAŞKA RAMAZAN - 19 Nisan 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ